Flat Design. Projektowanie grafiki w internecie. Projektowanie stron internetowych.

Flat Design. Projektowanie stron internetowych oraz wizerunku firm

Flat Design jak sama nazwa wskazuje to design płaski. No dobrze, płaski ale co to znaczy?
Przecież wszystko na ekranie jest płaskie w odróżnieniu od starych monitorów gdzie wszystko było pół okrągłe?;).

Flat Design oznacza zamiłowanie do minimalistycznej estetyki w której rezygnujemy z wielu ciekawych dostępnych filtrów z których tak bardzo lubią korzystać początkujący graficy. Minimalistyczna estetyka flat design charakteryzuje się rezygnacją z gradientów na rzecz płaskich plam barwnych, rezygnacja z wyszukanych form na rzecz form minimalistycznych i użytecznych. Flat design jest obecnie najgorętszym trendem w projektowaniu stron internetowych.

Każdy kto zetknął się choć raz z tą estetyką wie, że jej wyznacznikiem jest przede wszystkim użyteczność i prostota. Takie założenie sprawia, że projekty wykonane w tej estetyce zachwycają prostotą i elegancją. Prostota wbrew pozorom nie oznacza prostackie i bez polotu.

Less is more

Prostotę i elegancję nie jest łatwo uzyskać ponieważ w takim projektowaniu bardzo ważna jest olbrzymia dyscyplina pracy.

W flat design używamy płaskiego koloru. Nie stosujemy cieni – chyba, że kładzionych płaską plamą. Całkowicie rezygnujemy z gradientów, wszelkiego rodzaju trójwymiarowości, rozbudowanych ikon. Skupiamy się na prostych elementach, na maksymalnej ich czytelności. Kierujemy się słynną zasadą „.. less is more…”. Dobrze dobrana i precyzyjnie ułożona typografia, pozbawiona szeryfów i innych zbędnych dodatków, subtelne proste ikony, dużo światła i przestrzeni to esencja tego minimalistycznego stylu.

Esencja projektowania stron internetowych w stylu Flat Design

Unikanie skomplikowanych kształtów, uproszczenie elementów, dobrze dobrana paleta barw,
precyzyjna kompozycja to spore wyzwanie dla projektantów.

Każdy projektant który zmierzył się z tym zadaniem wie jakie to trudne. Dlatego też w projektowaniu flat design często opieramy się na siatce na której układamy elementy. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w projektowaniu interfejsów dla użytkowników czy też ikon. Staranność wykonania jest w tym przypadku niezbędna.

W projektach w których stawiamy na prostotę na pierwszy rzut oka widać gdzie zabrakło harmonii, gdzie sypie się kompozycja. Dobrze projekt wykonany w tej stylistyce urzeka harmonią. Prosty nie znaczy nudny. Jasne, kontrastowe kolory, ciekawie zaprojektowane ikony, intuicyjne elementy przyciągają uwagę i podkreślają ich funkcjonalny charakter.

Dlaczego flat design? Pomijając elegancję w prostocie, flat design spełnia jeszcze jeden ważny cel – takie projekty świetnie wyglądają na wszystkich urządzeniach Można powiedzieć, że są uniwersalne.

Inspiracja Flat Design w projektowaniu graficznym. Flat design wbrew pozorom to nie jest jakaś nowomoda.

Owszem w projektowaniu interfejsów dla użytkowników obserwuje się taki trend ale ogólnie w projektowaniu jest to stylistyka sięgająca jeszcze lat 20 poprzedniego wieku.
Inspiracją dla flat design stała się estetyka Bauhausu oraz nieco późniejszego szwajcarskiego designu.

Bauhaus to uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała na terenie Niemiec w Weimarze założona przez Waltera Gropiusa. Pojęcie to używane jest też potocznie jako nazwa kierunku architektonicznego w którym podstawowym założeniem było połączenie techniki ze sztuką. Każdy rzemieślnik jest artystą a każdy artysta powinien być dobrym rzemieślnikiem. Ideą Bauhausu był przede wszystkim funkcjonalizm i prostota – brzmi znajomo prawda? Zorganizowana przestrzeń wpływa na sposób działania i myślenia ludzi. W projektowaniu należy uwzględnić ergonomię, psychologię, socjologię i biologię.

Drugim nurtem na którym opiera się flat design to szkoła projektowania szwajcarskiego która wywodzi się z założeń formalnych Bauhausu a która narodziła się w latach 50 dwudziestego wieku na terenie Szwajcarii i Niemiec.
Cechami charakterystycznymi tego stylu była prostota, czytelność, zastosowanie bezszeryfowej typografii, wykorzystanie matematycznych siatek i unikanie wszystkich zbędnych elementów w celu uzyskania maksymalnego efektu wizualnej harmonii. Podstawową cechą tego stylu jest więc przekazywanie informacji w jak najbardziej uporządkowany sposób.

Flat design w projektowaniu grafiki w internecie nie jest chwilową modą, jest uniwersalnym stylem który będzie się nadal rozwijał.

Decydując się na ten rodzaj grafiki użytkowej decydujemy się na styl niezależny od mody. Moda przemija a styl zostaje.

Dni Pracodawców

Udostępnij!