Responsive Design. Projektowanie stron internetowych

Responsive Design. Projektowanie stron internetowych

Co to właściwie jest Responsive Design?

Responsive web design to projektowanie mobilnych stron internetowych. Responsive Design a właściwie Responsive Web Design to technika projektowania stron www, tak aby jej zawartość, automatycznie dostosowywała się do rozmiaru okna urządzenia, na którym strona jest wyświetlana. Są to między innymi smartfony czy też tablety. Strona tworzona w takiej technice jest uniwersalna i wyświetla się prawidłowo niezależnie od rozdzielczości.

Jest to nowe podejście do projektowania stron internetowych. W projektowaniu stron z uwzględnieniem RWD unikamy popupów, otwierania linków w nowej zakładce czy też galerii typu lightbox. Rezygnujemy też z Flasha, który niestety nie jest obsługiwany przez wiele urządzeń mobilnych.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego algorytmu strona rozpoznaje wielkość przeglądarki i dostosowuje wielkość do rozdzielczości okna.

Dobrze zaprojektowana strona w RWD uwzględnia także inną specyfikę obsługi w urządzeniach mobilnych. Nawigacja na nich przebiega w inny sposób ponieważ nie ma tam wskaźnika kursora. W takich urządzeniach elementem nawigującym jest nasz palec. Nawigując w taki sposób nie ma możliwości najechania na aktywny element wskaźnikiem, można jedynie w niego kliknąć. Trzeba wziąć także to pod uwagę, że znaczna część użytkowników nawiguje po stronach padami z konsoli.

Ponad 30% użytkowników ogląda strony internetowe z urządzeń mobilnych. Można spokojnie stwierdzić, że jest to co trzeci użytkownik internetu.

Wnioski nasuwają się same.

Chcesz wiedzieć czy twoja strona jest responsywna? Skontaktuj się z nami.

Udostępnij!